«Освіта і наука - 2024»: секція «Культура української мови»

10 квітня відбулося засідання секції «Культура української мови» звітно-наукової конференції студентів та аспірантів «Освіта і наука - 2024». На секції з доповідями та повідомленнями виступили 28 здобувачів 1-го курсу першого освітнього рівня різних факультетів. Цікавою та змістовною була доповідь здобувачки 1-го курсу першого освітнього рівня факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Ярмак Софії «Називання осіб в офіційно-діловому спілкуванні». Доповідачка наголосила на загальних іменниках, що вживаємо для називання осіб, і звернення до них - пан, пані, добродій. Змістовні міркування виголосила у виступі Чала Лілія, здобувачка 1-го курсу першого освітнього рівня.

 

Лілія, студентка факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, виголосила доповідь на тему «Уживання зворотних перехідних дієслів на -ся в офіційно-діловому мовленні». Виступила на конференції здобувачка 1-го курсу першого освітнього рівня факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Сливчук Вікторія з ґрунтовною доповіддю «Тавтологія як порушення норм культури мовлення».

Із факультету мистецтв імені Анатолія Авдієвського виступили  Варшавська Ірина «Національно-марковані жести українців як засіб впливу на комунікантів» і Березанська Ангеліна «Синонімія в українській хореографічній лексиці» (науковий керівник – проф. Світлана Шевчук).

Здобувачка І курсу першого освітнього рівня природничого факультету Анна Таран досить ґрунтовно висвітлила тему «Семантика кольору в назвах рослин і тварин». Поєднання географії та мовознавства аналізувалося у виступах  її колег – Віолети Притули (тема виступу «Лінгвістична географія як важливий напрям вивчення мови») та Анастасії Березнюк (тема виступу «Відображення об’єктів природи у географічних назвах»). Усі здобувачки підготували свої наукові розвідки під керівництвом доц. Сергія Глущика.

До участі також було залучено здобувачів першого курсу факультету психології та факультету технологій та дизайну (науковий керівник – доц. Виноградова Юлія Борисівна). Здобувачами було підготовлено і виголошено доповіді на актуальні лінгвістичні теми  «Мовне питання у контексті війни України з росією», «Українська мова в сучасних умовах державотворення в Україні», «Динаміка усвідомлення ролі державної мови в умовах російської агресії» тощо. Усі доповіді супроводжувалися презентаціями.

Викладачі та студенти обговорили, як у кризових ситуаціях, одним із проявів яких є війна, посилюється роль мови як чинника національної консолідації, мірила розмежування на «свій-чужий». Також розглянули потреби інформаційно-технологічної модернізації національної терміносистеми з урахуванням новітніх тенденцій і досягнень у світовій термінологічній галузі (доповідь здобувача І курсу першого освітнього рівня факультету математики, інформатики та фізики, «Інформатична термінологія та українські національні традиції» Мазура Миколи).

Гаврилова Софія з науковим керівником Тетяною Михайлівною Лободою переконливо довели загальнонаціональну єдність української мови за всієї розмаїтості її компонентів у доповіді «Погляди М. Грушевського на утвердження української мови  як державної». 

Ця онлайн-конференція довела активність студентської наукової спільноти. Наші молоді науковці гідно представляють Український державний університет імені Михайла Драгоманова та демонструють високий рівень своєї підготовки.

Кафедра культури української мови

photo 2024 04 16 10 48 21