Історія інституту

Інститут української філології Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова має давні і міцніуфі традиції – від часу заснування у складі університету Святого Володимира Педагогічного інституту як самостійного навчального підрозділу для підготовки учительських кадрів, що мав історико-філологічне відділення. І хоч могутня Російська імперія усілякими заборонами і указами, впровадженням російської освіти намагалася придушити бажання українського народу знати свою мову та її походження, все ж історія слов'янських мов почала викладатися відразу після створення інституту. Факультет української філології відомий в Україні і за її межами кваліфікованими кадрами.

З перших років існування мовно-літературного відділу лекції студентам читали: видатний славіст М.Гунський, який завідував кафедрою слов'янського мовознавства, професор О.Синявський, з науковою та педагогічною діяльністю якого пов'язані визначні досягнення мовознавчої науки, професор Є.Тимченко, відомий український поет і літературознавець П.Филипович, професор С.Маслов, віце-президент ВУАН С.Єфремов, професор М.Зеров, професор М.Жовтобрюх, доцент М.Бойчук.

Сьогодні кафедру української мови очолює професор М.Я. Плющ, автор солідних монографічних досліджень, підручників для студентів-філологів. Завідувач кафедри української літератури – визнаний у міжнародному науковому літературному світі професор В.Погребенник – член Гуцульського дослідного інституту й Українського історичного товариства (США), Фулбрайтівський експерт посольства США в Україні. Кафедру стилістики української мови від її заснування очолює випускниця університету академік АПН України професор Л.Мацько, науковий координатор програми Міністерства освіти і науки України “Українська мова у вищій школі”. Факультет має славні традиції у розвитку методичної науки, закладені Ф.Бугайком і Т.Бугайко, професорами О.Мазуркевичем та І.Луценком. Колектив кафедри методики викладання української мови та літератури на чолі з її завідувачем Т.Донченко багато працює над методичною підготовкою вчителів. Успішно працює на факультеті недавно створена кафедра культури української мови, якою керує професор С.Шевчук.

На факультеті діють відомі в Україні та за її межами наукові школи академіка А.Грищенка, академіка Л.Мацько, професора В.Погребенника, професора М.Плющ.

Протягом усіх років існування університету факультет підтримує високий рівень розвитку науки і викладання, активно розвиває навчально-наукові міжнародні зв”язки з закладами вищої освіти зарубіжних країн, з українською діаспорою (Словаччина, Польща, Угорщина, Росія, Канада, США та інші країни).

На факультеті працює літературна студія, якою керує поет-пісняр, заслужений діяч мистецтв України професор А.Демиденко, діє студентський театр “Вавилон” під керівництвом доцентів І.Савченко та І.Чернової, виходить студентська газета “Сьоме небо”.

Очолює факультет української філології професор кафедри української мови, випускник університету А.Висоцький.

На факультеті в атмосфері високої духовності відкрито, толерантно співпрацюють викладачі і студенти. Робота колективу спрямовується на підвищення якості підготовки вчителів української мови і літератури, зарубіжної літератури, українознавства, історії, англійської мови, практичних психологів, а також літературних редакторів і бібліотекознавців. Епоха новітнього українського культурного відродження активізувала необхідність продовжувати розвивати і вдосконалювати навчально-методичну, наукову та виховну роботу, зорієнтовану Радою факультету, деканатом, кафедрами на використання сучасних інформаційних технологій навчання і виховання, забезпечення підготовки високопрофесійного фахівця, вчителя-філолога, здатного до швидкої адаптації в умовах динамічного розвитку суспільства, освіти, науки, культури.