Інтернет-конференція „Українська ментальність: мовно-літературний, історико-культурний та політико-правовий виміри“

Сучасні погляди на українську ментальність

Центр спілкування з українською діаспорою 17-18 квітня 2016 року провів І Міжнародна інтернет-конференція «Українська ментальність: мовно-літературний, історико-культурний та політико-правовий виміри», організована факультетом української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова спільно з Ніжинським державним університетом імені Миколи Гоголя, Херсонським державним університетом, Кіровоградським державним педагогічним університетом імені В. Винниченка, Рівненським державним гуманітарним університетом, Пряшівським університетом (Словаччина) та Сегедським науковим університетом (Угорщина). Її учасники – представники ВНЗ різних регіонів Українів і закордонних вишів – мали можливість представити свої наукові розвідки на сторінці http://mentalnist-2016.blogspot.com/2016/04/1.html та взяти участь в онлайн обговоренні.

У секції «Мовний вияв українського способу мислення» були представлені доповіді, присвячені проблемам мовленнєвих девіацій у мові українських інтернет-ЗМІ (Н.Акімова, Кіровоград, Україна), онімного слова як вияву української ментальності (Н.Бойко, Ніжин, Україна), ментальної специфіки лінгвалізації змісту концепту «віра» (О.Гошовська, Івано-Франківськ, Україна), метафоричного вираження почуттів у мові української поезії (Л.Кравець, Київ, Україна), мовної об’єктивації сакральних концептів (Х.Петрів, Київ, Україна), трансформації фразеологічних одиниць у сучасному українському художньому дискурсі (Т.Хомич, А.Воробей, Чернігів, Україна), етимологічному, словотвірному й семантичному аспектам топоніміки (Т.Хомич, О.Козел, Чернігів, Україна), морфолого-синтаксичному словтвору (Т.Хомич, І.Морська, Чернігів, Україна).

Секція «Унікальність українського "я" в літературі» була репрезентована науковими розвідками, присвяченими аналізу образу українського суспільства в «Приватному щоденнику» М.Матіос (К.Якубовська-Кравчик, Варшава, Польща), презентації національного відродження Гуцулії в ліриці першої третини 20 ст. (Т.Бикова, Київ, Україна), феномену візіонерства в повісті М.Матіос «По праву сторону твоєї слави» (Н.Горбач, Запоріжжя, Україна), розкриття характеру через портрет у історичних романах другої половини 19 – першої половини 20 ст. (Н.Красавіна, Чернігів, Україна), представленню історико-культурного, соціального й ментального аспектів життя українців початку 20 ст. у романі С.Андрухович «Фелікс Австрія» (О.Лілік, Чернігів, Україна), огляду досліджень з українського фольклору Словаччини другої половини 20 ст. (О.Лісова, Київ, Україна), аксіологічних параметрів художнього світу Л.Костенко у збірці «Вибране» (Л.Миронюк, Запоріжжя, Україна), екзистенційних вимірів образу княгині Ольги в романі Р.Іванченко «Отрута для княгині» (В.Ніколаєнко, Запоріжжя, Україна), звернення до образу степу як вияву української ментальності у творчості україномовних поетів Канади другої половини 20 ст. (І.Накашидзе, Дніпропетровськ, Україна), концепції «я-центризму‏» у творчості письменників-шістдесятників (Я.Пархета, Кіровоград, Україна), впливу дискурсу свободи й несвободи на інтерпретацію історичних подій у літературних творах (М.Пилинський, Київ, Україна).

Секції «Державотворення по-українськи: основні віхи й перспективи», «Українська правова доктрина», «Ментальний простір українського мистецтва», «Релігійний вимір буття українства» та «Особливості українського психотипу» були представлені дослідженнями історико-територіальних механізмів трансформації етнонаціональної структури мешканців прикордонних районів України та Польщі (Л. Доскіч, Львів, Україна), ментальності населення західних областей України як об’єкта політико-культурного та ідеологічного впливу сталінського тоталітарного режиму (О.Докаш, Чернівці, Україна), особливостей правосвідомості українського народу (Т.Коршун, Дніпропетровськ, Україна), шокуючого в українському сучасному мистецтві у контексті теми тіла й меж свободи (М.Замбжицька, Варшава, Польща), теоретико-методологічної оцінки релігійних відносин та правосуб’єктності (О.Биков, Київ, Україна), репрезентативних міфологем української ментальності (Р.Демчук, Київ, Україна), духовних цінностей як чинника психологічного здоров’я особистості (Р.Северин, Мукачеве, Україна).

Під час обговорення учасники конференції мали змогу обмінятися думками щодо проблем, порушених у представлених розвідках, поставити одне одному питання й дістати ґрунтовні відповіді на питання, що їх цікавили.

За матеріалами конференції буде видана колективну монографію.